Kategorie:

Ekonomia normatywna – czym jest?

Co zrobić, żeby pod kątem ekonomicznym i finansowym żyło się nam lepiej? Na to pytanie wielu z nas często poszukuje odpowiedzi. Może nie byłeś tego świadomy, ale jest to w pewnym sensie ekonomia normatywna. W dzisiejszym materiale skupimy się na tym pojęciu i spróbujemy jak najlepiej wyjaśnić czy ona jak, jak działa i jakie są jej główne zadania.

Co to jest ekonomia normatywna?

Wiele tłumaczy już tutaj sama nazwa. Jest to dział ekonomii, choć nieco nietypowy. Skupia się przede wszystkim na tym jak powinno być, nie na tym jak jest obecnie. Ukierunkowana jest na poprawie obecnej sytuacji – rozważa jakie rozwiązania są najlepsze, która droga i jaki kierunek będą zgodne z jej wartościami. A wartościami z jakimi powiązana jest ekonomia normatywna są między innymi dobro społeczne, równość w społeczeństwie, czy sprawiedliwość.

Działa na podstawie obserwacji rynku i tego co dzieje się teraz, w celu wyciągnięcia wniosków i dokonania analiz, tak aby wdrożyć je i oczekiwać poprawy.

Jednym z aspektów ekonomi normatywnej jest przewidywanie skutków i efektów prowadzonych obecnie działań i strategii gospodarczych i ekonomicznych.

Przeciwieństwem ekonomiii normatywnej jest ekonomia pozytywna, która skupia się na obecnej sytuacji i analizuje sytuacja która dzieje się teraz, rozważna dosłownie jak jest a nie jak ma być.

Ekonomia normatywna jest bardzo powiązana z kierunkiem polityki społecznej.

Jeśli ten temat wydaje Ci się interesujący i chcesz dowiedzieć się więcej o samej ekonomii normatywne, pozytywnej czy innych tematach finansowych koniecznie śledź wiadomości gospodarcze publikowane regularnie przez portal fxmag.pl.

Po co jest ekonomia normatywna?

Po pierwsze ekonomia normatywna skupia się na formułowaniu rekomendacji politycznych, co pośrednio ma skutkować poprawą życia jednostki i całego społeczeństwa. Pomaga ona w rozwiązywaniu problemów społecznych, jak ubóstwo, nierówności społeczne, problem z dostępem do edukacji, czy kwestie podatków i świadczeń społecznych. Wszystko to funkcjonuje w oparciu o moralność i etykę.

Dzięki ekonomii normatywnej w sytuacji, gdy mamy jako społeczeństwo problem z np. nierównościami dochodowymi, wprowadzane są odpowiednie działania które przynoszą korzyści jak największej liczbie osób.

Przykłady elementów ekonomiii normatywnej

Jednym z najprostszych przykładów wywodzących się z ekonomii normatywnej jest wprowadzenie minimalnego dochodu, to właśnie dzięki analizie bieżącej sytuacji osoby niepracujące czy zarabiające najniższe wynagrodzenie otrzymuję odpowiednią sumę środków, które są niezbędne do przetrwania.

Innym przykładem jest system opodatkowania zależny od dochodu, dzięki któremu osoby pozyskujące mniejszy kapitał zobowiązane są do płacenia minimalnych możliwych kwot podatków, a osoby wykazujący wyskokie dochody obowiązane są do płacenia wyższych podatków.

Dla kogo jest ekonomia normatywna?

Ekonomia normatywna pomaga rządom, instytucjom, ale także obywatelem podejmować lepsze decyzje, które w końcowych założeniach są sprawiedliwe, efektywne i sprzyjają ogólnemu dobrobytowi.

Być może dla niektórych tezy ekonomiii normatynwej nie są wcale sprawiedliwe, ale zasadą ogólną jest dobro dla większości, przez co mogą cierpieć lub czuć się niesprawiedliwie jednostki czy organizacje należące do mniejszości.